Local taste är inte bara en plattform för att handla lokalt och hållbart. Det är också ett bolag med liknande resa och värderingar som Oh Mungood. Därför känns denna lanseringen extra rolig!
”Vi uppmanar verkligen konsumenter att välja denna typ av handelsplats online. Local taste gör det möjligt att handla direkt från småskaliga och hållbara producenter med målet att få fler att äta mat som är bättre både för klimatet och för hälsan” säger Lisa Laurell co-founder på Oh Mungood
Är du nyfiken på att handla från Local taste så levererar de i områdena i och kring Stockholm, Göteborg, Sydvästra Skåne, Östra Småland och Växjö. Oh Mungoods ekologiska burgare och bits finns i sortimentet tillsammans med många andra inspirerande råvaror och produkter.